Kérdés Szócska Miklós államtitkárhoz
A kormány arra készül, hogy állami tulajdonba vegye vissza az egészségügyi intézményeket. Ez alól egyedül az alapellátásba tartozó szolgáltatások képeznek várhatóan kivételt.
Mit vár a kormány ettől?
Korábban államosításról nem volt szó!
Az intézmények egyszer már voltak állami tulajdonban, 1990 előtt a szocializmusban. Emlékszünk, milyen volt a magas színvonalú, mindenki által hozzáférhető és ingyenes ellátás.
A társadalmi berendezkedés átalakítása során, az önkormányzatok jelentős feladatokat vettek át az államtól, tekintettel a szubszidiaritás elvére, a helyi döntésekből fakadó előnyökre, az állampolgárok kontrollszerepének erősödésére.
Az önkormányzatok szerepe 2012-től radikálisan csökken az új tervek alapján, ez azt jelenti, a Fidesz az eddigi társadalmi berendezkedést alapvetően felülírja, praktikusan az elmúlt húsz évet kidobja a szemétbe.
Ami a kórházakat és szakrendelőket illeti, kérdéseim a következők:
1. Milyen evidenciák alapján véli úgy a Fidesz, hogy az államosítás jó eszköz az egészségügy problémáinak kezelésére?
2. Az egészségügy súlyos forráshiánnyal küzd, annak ellenére, hogy a Fidesz nem ezt ígérte választóinak. Az államosítással a Fidesz további forrásokat von ki az ellátórendszerből, mivel az önkormányzatok legalább 100 milliárddal támogatták az intézményeiket évente. Ennek ellentételezésére honnan szerez forrást a kormány?
3. Mikor mutat végre a kormány milliárdokban mérhető figyelmet az elképesztően sanyarú helyzetben lévő intézmények iránt?
4. A központi irányítás rendszere várhatóan érinteni fogja az intézmények vezetőinek hatáskörét is. Milyen jogosítványokat kívánnak elvonni tőlük, mi az, amit központilag kívánnak kezelni mindenképpen?
5. Kalkuláltak-e a tulajdonváltások milliárdos költségeivel (pl. tartozások, fejlesztések)? Minek a terhére fogják ezt kifizetni?
6. Mivel fogják garantálni, hogy az államgépezeten belül működő egészségügyi rendszert elkerülik a lobbiérdekek?
Köszönöm megtisztelő válaszát!